Klima Bakımı “Klima Nasıl Temizlenir?” Hava Filtrelerinin Temizliği

Klimaların hava fitreleri ortama göre belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Aşağıdaki adımları uygulayarak klimanızın hava filtrelerini temizleyebilirsiniz. Başlamak için bir çift eldiven, bir temizlik bezi, elektrikli süpürgesine ihtiyacınız olacak. Bir tık sesi duyana kadar duvar ünitenizin ön panelini kaldırın. Menteşeleri tutun ve çıkarmak için çekin. Bu panel yumuşak bir bezle kurutulmadan önce kuru bir bezle silinebilir veya ılık suyla durulanabilir. Bu paneli şimdilik bir kenara koyun.Elektrkli süpergenizin ucuna uygun boyutta, en ince başlığı takın.

Hava Filtresinin temizliği

Hava filtresinin temizliği iki haftada bir yapılmalıdır. Ön panel açıkken, hava filtresinin tırnağını kaldırın ve çıkarın. Hafif tozluysa, süpürgenin vakumu ile çıkarılabilir. Daha ağır ve yapışmış kirler için ılık suda yıkamanız gerekmekte. Yıkadıktan sonra kurumasını bekleyin. Hava filtresi çerçevesinde ikinci bir filtre görebilirsiniz, bu Hava Temizleme Filtresidir. Bu fitre de hava filtresi gibi üç ayda bir temizlenmelidir. Hava Temizleme Filtrenizin yılda bir değiştirilmesi gerekir.Hava filtreleri çıkarılıp temizlendikten sonra klimanızdaki Isı Eşanjörünü temizlenmesi gerekir. Herhangi bir nem veya ısı birikimini önlemek için, temizliktenönce klima ünitesinin en az 5 saat kapalı kalmış olması önerilir. Eldiven giyerek, Isı Eşanjörünün kanatçıklarını hizalayın ve fırça ile sadece dikey bir hareketle temizleyin. Isı Eşanjörünün üstündeki ve altındaki daha dar alanları temizlemek için küçük fırça kullanın. Son olarak, Fan Ünitesinin kendisini temizleyin. Yatay kanatları aşağı doğru çevirerek başlayın. Her iki kaydırma tırnağını açarak çıkarın. İki dikey kanadı birer birer döndürün. Hava çıkışını yumuşak kuru bir bezle temizleyin. Fırçanızı fanın kanatları boyunca yatay olarak hareket ettirin. Dikey kanatları tek tek ilgili kılavuzlarına yerleştirin, yerine oturtun.

Çıkarma adımlarını tersine uygulayarak yatay kanadı takın. Yatay kanat doğru şekilde takılmazsa, güç açıldığında hata verebilir. Hava Temizleme Filtrelerini ön panel bağlantı parçasıyla birlikte orijinal konumlarına dikkatlice yerleştirmeyi unutmayın. Klimanız artık temizlendi ve kullanıma hazır.Klimanız uzun süre temizlenmediyse ve kirler daha geniş bir yüzeye yayıldıysagüvenli bir temizlik için Çözüm Teknik Bursa Klima Servisi’ne ihtiyanız olabilir. Servisimiz aynı gün içinde klimanızı temizlemekle kalmaz, olası kullanım hataları konusunda sizleri bilgilendirirerek klimanızı uzun yıllar verimli kullanmanızı sağlar.

Call Now Button